Mesés vagyonokkal csábított, most falnak ütközött az iparág

Mesés vagyonokkal csábított, most falnak ütközött az iparág

Falnak ütközött tavaly az alapkezelői piac - írja a BCG legújabb, Global Asset Management tanulmányában. A nagy vagyonkezelői piacok tavaly többségükben negatív hozamokat tudtak csak felmutatni, a tőke elkezdett kiáramlani, ami sok esetben létszámcsökkentéshez vezetett. Mindezzel párhuzamosan a profitabilitás is csökkent, a bevételek pedig visszaestek, de a működési profit még így is elérte átlagban a 35%-ot, és sokat javít a képen az is, hogy az idei első félévben a piacok is magukhoz tértek. A technológiai újítások azonban elkerülhetetlenek, a BCG szerint öt olyan trend lesz, amely alaposan felforgatja majd az alapkezelői piac közeljövőjét.

Mégsem 2021-ben jön el a világfordulat a befektetési alapoknál?

Abban a szakértők egyetértenek, hogy az aktívan és passzívan kezelt alapok kezelt vagyona paritáshoz ér majd, miután a passzív alapok fokozatosan zárkóznak fel az aktívak mögött. Az időpontban viszont nincs egyetértés: a PwC legújabban 2025-re teszi ezt a dátumot, holott a Moody's korábban 2021-re jósolta a paritást - írja a Financial Times.

PwC: néhány éven belül eltűnik az aktívan kezelt alapok egy része

Egy friss tanulmány szerint ötödével eshetnek vissza az alapkezelői díjak, ez pedig jelentősen megkurtíthatja a profitokat. A szűkülő termékpaletta miatt pedig 2025-re az aktívan kezelt alapok negyede tűnhet el a piacról - írja a Financial Times.

Új befektetési őrület hódít: csak úgy nyeli a pénzt egy hibrid ötlet

Ahhoz képest, hogy lassan már a csapból is az folyik, mennyire veszik át a befektetési alapok piacán a hatalmat a passzívan kezelt alapok, a legtöbb tőkét az USA-ban és Európában is rendre az aktívan kezelt alapok gyűjtötték be 2017-ben. Mindeközben kezd elterjedni a piacon egy új, hibrid őrület: a smart béta-forradalom. Bár a smart béta alapok a piacon kezelt vagyon mindössze 0,5%-át teszik ki, 2012 óta éves alapon 30%-kal nő a bennük kezelt vagyon, szemben a hagyományos passzívan kezelt alapok 13%-ával.

Milliárdokat spórolnak a befektetők a legújabb trenddel

Soha ilyen olcsón nem lehetett még Amerikában befektetési alapot venni, mint 2017-ben. Az alapok vagyonarányos költségterhelése tavaly 0,52%-ra csökkent a 2016-os 0,56%-ról, ami 8%-os díjcsökkenést jelent. A Morningstar legfrissebb tanulmánya szerint ilyen arányú díjcsökkenés eddig még nem volt, ezzel egy év alatt 4 milliárd dollárt spóroltak a befektetők.

Olyan változás zajlik most az amerikai befektetéseknél, mint még soha

Folyamatosan csökken az USA-ban a befektetési alapok száma, olyannyira, hogy tavaly volt sorozatban a második év, amikor több alapot szüntettek meg, mint amennyit indítottak. A folyamat mögött pedig nem a korábban már tapasztalat piaci turbulenciák és befektetői nyomás állnak, hanem egy szélesebb körű piaci változás mozgatja a szálakat - írja a Financial Times.

Háború zajlik a befektetéseknél: lassan ingyen dolgoznak a pénzünkért

Árháború zajlik a befektetési alapok piacán, hiába teljesítették felül tavaly az aktívan kezelt alapok a referenciaindexeiket, nem dőlhetnek hátra, az ETF-ek térnyerésével ugyanis további díjcsökkentésekre kell berendezkedniük az alapkezelőknek - számol be a hírről a Financial Times.

Sokkolhatja a piacokat 2017, de lehet, hogy csak túl sokat aggódunk?

Nagy kihívások elé állítják az utóbbi években tapasztalt befektetői fókuszváltások az alapkezelőket, az eddig többnyire aktív vagyonkezelésre építő szolgáltatók kénytelenek a passzív és vegyes vagyonkezelés felé fordulni, ha fel akarják venni a versenyt. A Fidelity International londoni konferenciáján felszólaló szakértők szerint az ETF-ek nem jelentenek versenytársat az aktívan kezelt alapoknak, és a tavalyi politikai események után megtanulhattuk, hogy befektetőként inkább a vállalati teljesítményre kell koncentrálni, mintsem a politikára és annak láthatóan elenyésző valós gazdasági hatásaira.

Új befektetési őrület hódít: 2000 százalékos vagyonnövekedés egy év alatt

Az év első három hónapjában 24 milliárd dollárnyi friss tőke áramlott az ún. "smart-beta" alapokba, ami éves összevetésben 2000%-os növekedést jelent. Az aktívan és passzívan kezelt alapok között félúton elhelyezkedő befektetések annak ellenére mutatnak nagy felfutást, hogy már figyelmeztetés is jött: a teljesítményük szörnyen rosszra is fordulhat - írja a Financial Times.

Épp most bizonyították be, hogy a befektetők tévednek

Nem igaz, hogy a passzívan kezelt alapok a legtöbb esetben jobban teljesítenének, mint az aktívan kezelt társaik - legalábbis ezt állítja a körtvényalapokkal kapcsolatban a Pimco egy friss blogbejegyzésében. A bejegyzést író portfóliómenedzser szerint az aktív alapok és az ETF-ek több időtávon is jobb teljesítményt értek el, még a díjak levonása után is.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.